خواص جو

جو یکی از غلات عالی است که معمولا در تهیه نان و انواع مختلفی از مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. این روزها جو به طور گسترده در سرتاسر جهان استفاده می شود. جو و سایر غلات سبوس دار محبوبیت زیادی در طول چند سال اخیر به دست آورده اند. این مواد مزایای بسیار زیادی برای سلامتی انسان دارند.

همانطور که می دانید غلات سبوس دار منبع خوبی از فیبر غذایی، ویتامین ها و مواد معدنی است که در غلات تصفیه شده یافت نمی شود.

زمانی که غلات تصفیه می شود ترکیبات خاصی که در آن وجود دارد از بین می رود. انتخاب غلات سبوس دار می تواند خطر ابتلا به بیماری های مزمنی همچون چاقی، دیابت، بیماری های قلبی و سرطان را کاهش دهد.

در این مقاله از برکه فود قصد داریم نگاه عمیق تری به مزایای جو بیندازیم و ببینیم چگونه می توانیم به کمک آن از سلامت خود محافظت کنیم.

خاصیت جو

کاهش فشار خون با جو

مصرف کمتر سدیم برای کاهش فشار خون ضروری است. با اینحال افزایش مصرف پتاسیم نیز می تواند به همین اندازه مهم باشد.

بر اساس گفته های موسسه ملی سلامت، کمتر از 2 درصد بزرگسالان آمریکایی 4700 میلی گرم از نیاز روزانه به پتاسیم را تامین می کنند. همچنین پتاسیم، کلسیم و منیزیم برای کاهش طبیعی فشار خون مفید هستند.

خواص جو برای سلامت استخوان
آهن، فسفر، کلسیم، منیزیم، منگنز و روی موجود در جو می تواند در ایجاد و حفظ ساختار استخوان ها و قدرت آن ها مفید باشد. تعادل دقیق از فسفر و کلسیم برای سلامت استخوان ها ضروری است.

مصرف بیش از حد فسفر با مصرف بسیار اندک کلسیم می تواند به از دست رفتن استخوان ها منجر شود. تشکیل استخوان نیازمند منگنز معدنی است. آهن و روی نیز نقش مهمی در تولید کلاژن دارند.

جو و سرطان

سلنیوم ماده معدنی است که در همه غذاها یافت نمی شود اما در جو موجود است. این ماده نقش مهمی در عملکرد آنزیم های کبدی دارد و می تواند به سم زدایی برخی از ترکیبات سرطانی در بدن کمک کند.

همچنین سلنیوم مانع از التهاب می شود و نرخ رشد تومورها را کاهش می دهد و باعث بهبود پاسخ ایمنی به عفونت ها می شود.

فیبر موجود در جو نه تنها از سلامت قلب پشتیبانی می کند بلکه می تواند سرطان روده بزرگ را کاهش دهد. بتاگلوکان موجود در جو نیز می تواند سیستم ایمنی را برای مبارزه با سلول های سرطانی تحریک کند و مانع از تشکیل تومورها شود.

سلامت قلب با مصرف جو
فیبر، پتاسیم، فولات، ویتامین B6 موجود در جو می تواند از سلامت قلب محافظت کند. جو منبع خوبی از فیبر است و همین امر باعث کاهش مقدار کلی کلسترول در خون می شود و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

یکی از مطالعات انجام شده در سال 2007 نشان داد که مصرف جو می تواند کلسترول سرم و چربی شکمی را کاهش دهد. فیبر بتا گلوکان موجود در جو نیز می تواند سطح کلسترول بد خون را کاهش دهد. مصرف 3 گرم از بتاگلوکان در روز می تواندکلسترول بد خون را تا 5 درصد کاهش دهد.

در یکی از مطالعات انجام شده، افرادی که 4069 میلی گرن پتاسیم در روز مصرف کرده بودند 49 درصد کمتر از سایرین در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی قرار داشتند.

ویتامین B6 و فولات که در جو نیز یافت می شوند، از تشکیل ترکیباتی که homocysteine نام دارد جلوگیری می کنند. زمانی که مقادیر زیاد homocysteine در بدن تجمع پیدا می کند می تواند به رگ های خونی اسیب وارد نماید و به بیماری های قلبی منجر شود.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست