دانه های چیا یکی از خوراکی های هستند که فواید بسیاری برای تمام اعضای بدن دارد، با استفاده درست از این دانه های گیاهی می توان از خواص بی نظیر آن بهره مند شد.

خواص و فواید درمانی دانه چیا

از خستگی جلوگیری می کند:

جدا از انواع خاصی از ماهی ها، دانه های چیا منبع بسیار خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند. این عنصر برای بدن ضروری است زیرا بسیاری از عملکردهای بدن را فعال می سازد. مطالعات همچنین نشان می دهد که مصرف دانه های چیا باعث افزایش عملکرد تمرین می شود.

سلامت دستگاه گوارش را بهبود می بخشد:

روش های زیادی وجود دارد که سلامت دستگاه گوارش شما می تواند از دانه های چیا، بهره مند شود. محتوای بالای فیبر آن، روده را تنظیم می کند و توانایی آن در جذب مقادیر زیاد آب باعث می شود تا مدت طولانی تری احساس راحتی کنید، بنابراین خطر پرخوری را به حداقل می رساند.

وزن را کاهش می دهد:
مقادیر بالای فیبر در رژیم غذایی به همراه میزان کربوهیدرات و چربی آن و عدم وجود کلسترول، همه این ترکیبات را تشکیل می دهند تا دانه های چیا را به عنوان یک محصول غذایی عالی تبدیل کنند که به طور موثری وزن را کاهش داده و کنترل می کند و همچنین یکی از بهترین منابع پروتئین گیاهی است.

کنترل و درمان دیابت:
یکی از بزرگترین مشکلات دیابت، افزایش ناگهانی میزان قند بعد از هر وعده غذایی است. دانه های چیا با این مشکل کاملاً مؤثر مبارزه می کنند. کربوهیدرات ها و نشاسته موجود در آنها در مقایسه با وعده های معمولی به آرامی در بدن آزاد می شوند. آزاد سازی آهسته تر به معنای جذب بهینه توسط هر سلول بدن است. این باعث کاهش اتکا به انسولین برای کنترل میزان قند بدن می شود.

از بیماری های قلبی جلوگیری می کند:
غذاهای سرشار از اسیدهای چرب امگا 3، مانند دانه های چیا، از نظر فواید قلبی بسیار مناسب هستند. این دانه ها چربی های خوبی هستند که با جلوگیری از حداقل رساندن میزان اسیدهای چرب امگا 6 در خون، مانع از بروز بیماریهای قلبی می شوند بنابراین، این امر استرس سیستم قلبی عروقی را به حداقل می رساند.

مبارزه با سرطان دهانه رحم و سرطان پستان:
دانه چیا منبع غنی از یک اسید امگا 3 است که به اسید آلفا لیپوئیک یا ALA معروف است. مطالعات نشان می دهد که ALA رشد سلول های سرطانی را در موارد سرطان دهانه رحم و سینه به حداقل می رساند. فواید ALA تا حد مرگ سلولهای سرطانی است، بدون اینکه تأثیر منفی بر سلول های سالم بگذارد.

فشارخون را کنترل می کند:
دانه های چیا برای کنترل فشار خون شناخته شده اند. فشار خون بالا یکی از بزرگترین دلایل بیماری هیپرتانسیون است. در حقیقت، مطالعات نشان داده اند که وجود دانه های چیا در رژیم غذایی شما به طور منظم همان تأثیر مصرف مرتب داروهای فشار خون بالا را در بدن شما دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست