دستور پخت مربای زردآلو

آشپزی
بدون دیدگاه

دستور پخت مربای زردآلو

دستور پخت مربای زردآلو

مربای زردآلو علاوه بر رنگ و ظاهر زیبا، عطر و طعم زردآلوی تازه را میهمان سفره های صبحانه حتی سفره های زمستانی ما می نماید. این مربا همچنین مزه ای شبیه “مربای قیسی زردآلو” دارد. البته ماندگاری این مربا کمتر از آن بوده و همچنین از لحاظ قیمت نیز ارزان تر از آن می باشد.

توجه: مقادیر را می توانید نصف و یا کمتر نمائید.

مواد لازم برای تهیه مربای زردآلو :

زردآلو با هسته: ۵ کیلو

شکر: دو و نیم کیلو (چون زردآلوی ما شیرین بود)

جوهر لیمو: مقداری (حدود نصف قاشق چایخوری)

طرز تهیه مربای زردآلو :

ابتدا زردآلوها را داخل کاسه ای ریخته و رویش آب میریزیم و با آب روان خوب می شوئیم. سپس آبکش کرده و اجازه می دهیم تا آبش برود.

سپس همراه با هسته در ته قابلمه ای بزرگ می چینیم. به طوریکه خیلی روی هم قرار نگیرند.

سپس حدود یک لیوان آب داخل قابلمه میریزیم و روی حرارت ملایم قرار می دهیم. در قابلمه بهتر است تا به هنگام جوش آمدن نیمه بسته باشد، سپس سایر مراحل بدون درب می باشد.

زردآلوها خوب آب خواهند انداخت. وقتی زردآلوها درون آب خودشان شروع به جوشیدن و کمی نرم شدن بکنند (البته زردآلو ها آنقدر نپزند و آنقدر نرم نشوند که شکلشان را از دست بدهند و وا بروند) شکر را به آن اضافه می کنیم.

اجازه می دهیم شربت خوب قوام بیاید. یعنی شربت کمی غلیظ شده و حباب بزند.

.

سپس جوهر لیمو را درون چند قاشق آب ریخته و خوب مخلوط می کنیم تا جوهر لیمو حل شود و سپس به قابلمه می افزائیم قابلمه را بارها به این طرف و آنطرف تکان می دهیم تا جوهر لیمو به همه جای آن برسد.

بیشتر بخوانید:  ماکارونی دمی

چند جوش که زد، حرارت را خاموش می کنیم.

اکنون اجازه می دهیم مربا درون قابلمه با دم کنی! یک روز بماند (محیط خیلی گرم یا خیلی سرد نباشد). سپس میوه ها احتمالاً! آب پس خواهد داد. این آب هم سبب رقیق شدن شیره مربا! می شود و در ضمن باعت افزایش احتمال کپک زدگی آن نیز می گردد. لذا بهتر است! تا شیره مربا را دوباره بجوشانیم. در این حالت میوه ها! را خارج کرده و درون آب کش میریزیم. شربت! را دوباره می جوشانیم تا آب اضافی آن تبخیر شده و قوامش مناسب باشد. در انتها !میوه را مجدداً و با دقت در ته قابلمه می چینیم. یکی! دو جوش که زد حرارت را خاموش می کنیم. اجازه می دهیم کاملاً خنک شود !و سپس به ظرف شیشه ای دردار تمیز و خشک منتقل می کنیم.

بافت این مربا نرم است لذا حین برداشتن آن دقت شود.! هنگام میل کردن هسته آن را خارج می کنیم و با نان و کره یا نان و خامه میل می کنیم.

نوش جانتان.

دستور پخت مربای زردآلو دستور پخت مربای زردآلو دستور پخت مربای زردآلو دستور پخت مربای زردآلو دستور پخت مربای زردآلو دستور پخت مربای زردآلو دستور پخت مربای زردآلو دستور پخت مربای زردآلو

مقالات مشابه

, , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
آموزش درست کردن زیتون پرورده شمالی
نوشتهٔ بعدی
طرز تهیه سس کچاب در منزل

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست