رازهای کلیدی برای حفظ رطوبت پوست

تغذیه سالم

رازهای کلیدی برای حفظ رطوبت پوست

درک مشکلات مختلف پوست می‌تواند کار دشواری باشد. خصوصا اگر از مسائل خاصی مانند تفاوت میان خشکی پوست و کم‌آبی پوست صحبت کنیم. ماجرا زمانی پیچیده‌تر می‌شود که می‌بینیم گزینه‌های متنوعی در بازار محصولات مراقبت از پوست وجود دارند. برای شناخت دلایل و ترکیبات موثر برای جلوگیری از خشکی پوست با مجله برکه فود همراه باشید.

تفاوت خشکی و کم‌آبی پوست

خشکی پوست یک وضعیت‌ موقتی نیست. این حالت بیشتر به نوع پوست برمی‌گردد و با کمبود ترشح چربی در پوست شناخته می‌شود. اما کم‌آبی پوست فارغ از نوع پوست افراد، می‌تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد. کم‌آبی فقط به ازدست‌رفتن آب پوست اشاره دارد و به همین دلیل حتی پوست‌های چرب هم ممکن است به اندازه پوست‌های خشک دچار کم‌آبی شوند.

شایع‌ترین علل کم‌آبی پوست

آسیب‌دیدگی سد دفاعی پوست: اگر سد دفاعی پوست (که بافتی برپایه چربی دارد) دچار آسیب‌دیدگی شود، پوست دچار مشکلاتی مانند کم‌آبی، پوسته‌ریزی و قرمزی خواهد شد.
حمام کردن با آب داغ: آب داغ به‌راحتی رطوبت پوست را می‌گیرد. پس به کم‌آبی پوست و حتی آسیب‌دیدگی سد دفاعی پوست منتهی شود.
آب‌ و هوای سرد و خشک: آب‌ و هوای سرد و خشک به اندازه گرمای خشک در فضای بسته خانه می‌تواند پوست را دچار کم‌آبی کند. در این شرایط استفاده از مرطوب‌کننده‌هایی که آبرسانی بالایی دارند بسیار مهم است.

بهترین ترکیبات مرطوب‌کننده پوست

هنگام خرید محصولات پوستی به برچسب آنها دقت کنید. اغلب، موارد زیر را روی این برچسب‌ها خواهید دید:

اسیدهیالورونیک
این مولکول طبیعی در پوست و بافت‌های همبند بدن یافت می‌شود و پوست را مرطوب و لیز نگه می‌دارد. اگر اسید هیالورونیک دارای فرمولاسیون باکیفیتی باشد، برای جلوگیری از خشکی پوست یک گزینه عالی است. چراکه این ماده می‌تواند پوست را برای مدت‌زمان طولانی در شرایط مرطوب و باکیفیت حفظ کند.

آلوئه‌ورا
این ترکیب از نظر آبرسانی دارای کیفیت فوق‌العاده‌ای است و آب را هم به‌سوی خود جذب می‌کند. خاصیت آنتی‌اکسیدانی آلوئه‌ورا می‌تواند به پیشگیری از پیری پوست کمک کند و تحریکات پوستی را هم تسکین دهد.

گلیسرین
این ترکیب، خاصیت جذب‌کنندگی رطوبت دارد. درنتیجه آب را از محیط بیرونی به‌سوی خود جذب می‌کند و به سطح بالایی پوست می‌رساند. گلیسرین پوست را مرطوب و نرم نگاه می‌دارد.

سرامیدها
سرامیدها در خانواده چربی‌ها قرار می‌گیرند. این ترکیبات به بازسازی پوست، حفظ رطوبت و ترمیم سد دفاعی آن کمک می‌کنند. بهبودبخشی به وضعیت نشانه‌های پیری پوست و کمک به مقابله با آسیب‌های زیست‌محیطی، دو مورد دیگر از مزیت‌های سرامیدها هستند.

مقالات مشابه

نوشتهٔ پیشین
روش نگهداری از ادویه‌جات و گیاهان معطر !!
نوشتهٔ بعدی
رنگ مبلمان خانه را چگونه انتخاب کنیم؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست