راهکارهای مهم افزایش عزت نفس نوجوانان

سبک زندگی

 

راهکارهای مهم افزایش عزت نفس نوجوانان

 

نوجوانی، حساس ترین فصل زندگی آدمی است. حساسیت آن به قدری است که می گویند می تواند از مو باریک تر و از لبه تیغ برنده تر باشد! و اگر نوجوان بتواند از این مرحله به سلامت عبور کند بقیه مسیر زندگی را نیز سلامت طی خواهد کرد.

در این مقاله از سایت برکه فود سعی بر آن شده است تا خلاصه ای از نظرات مفید چند تن از کارشناسان روانشناسی را در مورد دختران نوجوان و پرورش اعتماد به نفس در آنها بیان کنیم. دختران نوجوان معمولا روحیه حساس و شکننده ای دارند و تحت تاثیر نظرات افراد در مورد خودشان قرار می گیرند.

آنها همانند پسرهای همسن و سال خود مشغول تحصیل هستند و در آینده هم پا به پای آنها در موقعیت های شغلی مشغول به کارند.

والدین با شناساندن ارزش ها و قابلیت های دختران به آنها و اینکه چه چیزی از اهمیت بیشتری برای آنها برخوردار است، نقش بسیار مهمی در ایجاد اعتماد به نفس در دختران دارند. در این گفتار سعی بر آن شده است خلاصه ای از نظرات مفید چند تن از کارشناسان روانشناسی را در مورد دختران نوجوان و پرورش اعتماد به نفس در آنها بیان کنیم.

کیفیت کارهایش را مورد تحسین قرار دهید

صفات مثبت آنها ازجمله ارزش والای حس اعتماد، صداقت و مهربانی را تشویق کنید تا ارزش های مثبت را خوب بدانند و تشخیص دهند چه چیزهایی را در خود تقویت کنند. مثلا زمان هایی که دوست خوبی هستند و یا به اطرافیان خود کمک می کنند باید مورد تشویق قرار بگیرند تا متوجه شوند چه نکته مثبت و ارزشمندی در خود دارند.

روی ظاهر تمرکز نکنید

در این دنیای تکنولوژی و ارتباطات اجتماعی که اهمیت زیادی به افراد مشهور و هنرپیشه ها می دهند به دختران تان آموزش دهید ظاهر آنها چیزی نیست که شخصیت آنها را بیان می کند و به آن افتخار می کنند بلکه نقاط برجسته رفتاری و اخلاقی آنها ارزشمند تر است. اینکه زیبا یا برنزه و سفید یا به اشکال دیگر هستند مهم نیست اینکه رفتار آنها چگونه است اهمیت دارد و باعث جذب اطرافیان به آنها می شود.

بیشتر بخوانید:  راه هایی برای تازه نگه داشتن سالاد

روی خصایصی که دخترتان در آنها برجسته و مطرح است تمرکز کنید و آنها را به وی گوشزد نمایید. به آنها یادآوری کنید درون شان ارزش دارد، نه آنچه دیگران از ظاهرشان برداشت می کنند. به گفته کارشناسان، نوجوانان به خصوص دختر ها، به دنبال پذیرفته شدن و تشویق هستند. پس ارزش های درونی را برای تشویق شدن در آنها برجسته تر کنید.

تلاش هایش را تحسین کنید

سعی کنید تلاش های دخترتان را برای انجام کاری تشویق کنید، نه برای اینکه به نتیجه رسیده یا نه. مهم انجام دادن خود کار نیست. به عنوان مثال دختر عزیز شما تمام سعی خود را در مطالعه موضوعات امتحانی انجام می دهد، ممکن است نتیجه عالی بگیرد، اما ممکن هم هست که نتایج خوب نباشد. شما به عنوان والدین تلاشی را که انجام داده است ستایش کنید، نه نمره ای که به دست آورده، در این صورت است که احساس شکست نمی کند، بلکه خود را قوی می بیند و در مراحل بعدی سعی و تلاش بیشتری هم از خودش نشان خواهد داد.

الگوی خوبی برای دختر خود باشید

بچه ها بخصوص در سنین نوجوانی الگو برداری خوبی از رفتارهای والدین خود دارند. اگر شما همواره از بالاتنه گلابی شکل خود یا از مچ پای چاق خود در حال شکوه هستید، همه این گفتارها به صورت پیامی مستقیم به نوجوان شما انتقال می یابد که این مشکلات را در اندام خود تصور کند.
حتی اگر هم والدین چنین مشکلاتی دارند، نباید به زبان آورند، بلکه با انجام تمرین های ورزشی و رعایت رژیم غذایی مناسب و سالم خوری عملا نه تنها چاره جویی را به آنها آموزش دهند، بلکه از بیان جملات منفی در مورد خود دست بکشند تا در ذهن بچه ها هم کپی برداری از این کار آنها و غر زدن به اندام خودشان انجام نشود.

او را به دوستی های حضوری تشویق کنید

دختر خود را به دوستی های حضوری و رفت و آمد با دوستانی که باعث ایجاد احساس خوب در وی می شوند، تشویق کنید. شاید او بیش از صدها دوست مجازی داشته باشد، اما هیچ کدام از آنها احساس خوبی که یک دوست خوب واقعی و کنار او بودن و انرژی گرفتن از وی می تواند به دختر شما بدهد را منتقل نمی کند. پس به او روش ها را آموزش دهید. آنها را تشویق کنید پا به دنیای واقعی بگذارند.

بیشتر بخوانید:  نحوه رنگ کردن لباس مشکی در خانه

نقش رسانه ها

رسانه های اجتماعی و دیجیتالی نقش مهمی در زندگی هر روزه بچه ها و بویژه نوجوانان دارند. عکس های زیبا و زیباتری از ظاهر هنرپیشه ها و افراد مشهور به نمایش می گذارند که می تواند این حس را به خصوص در نوجوانان بوجود آورد که چرا وی چنین اندام یا صورت و پوست زیبایی ندارد.
باید به آنها نشان دهید که این چهره ها واقعی نیستند و با انجام برنامه های مختلف کامپیوتری و فیلترها به این صورت درآمده اند. کار بسیار سختی است که به آنها نشان دهیم آنچه در رسانه ها می بینند واقعیت زندگی آن هنر پیشه ها یا افراد معروف نیست.

آنچه امروزه برای آنها اهمیت فراوانی یافته است، پذیرش آنها از سوی دوستان مجازی شان یا افزوده شدن لایک های عکس ها و تغییر عکس پروفایل آنها است. نقش شما در تغییر این نگرش بسیار مهم است. به آنها بگویید استقبال از عکس آنها به معنای انعکاسی از شخصیت آنها نیست.

مهربان بودن را به آنان بیاموزید

کارشناسان می گویند معمولا افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند یا به سمت تضعیف عزت نفس پیش می روند سعی بر پایین بردن افراد دیگر به منظور بالا تر نشان دادن خود را دارند. مراقب باشید و به کودکان آموزش دهید برای تقویت اراده و اعتماد به نفس خود لزومی ندارد افراد دیگر را تحت فشار قرار دهند. با بقیه افراد با ملاطفت و مهربانی رفتار کنند.

توانایی های دختر خود را باور داشته باشید

مهارت ها و توانایی های دختر خودتان را باور کنید. اگر مشکلی دارد با او صحبت کنید. پای حرف هایش بنشینید، اما سعی نکنید راه حل مشکل را برایش بیان کنید. اجازه دهید تا خودش راه حل را پیدا کند. کارشناسان معتقدند همدلی با دخترتان وی را آرام کرده و از سویی دیگر تشویق او به پیدا کردن راه حل برای مشکلش اعتماد به نفس او را قوی تر می سازد. به او فرصت رویارویی با مشکلات و موقعیت های مختلف زندگی را بدهید تا قوی تر شود.

بیشتر بخوانید:  محافظت پوست در برابر نور

دخترتان را به انجام تمرین های ورزشی تشویق کنید ورزش و تمرین های ورزشی نه تنها موجب سلامت جسمانی بلکه باعث ایجاد نشاط و شادمانی در بچه ها می شوند، بلکه آنها را شادتر و سالم تر می کنند و باعث نظم در ترشح هورمون های آنها و احساس بهتر بودن می شوند.
ورزش در گروه های ورزشی می تواند حس بهتری به آنها ببخشد، چرا که خود را عضوی از یک گروه می دانند که با هم هدفمند هستند و این به آنها اعتماد به نفس می دهد.

به خاطر خشنود کردن مردم صرفا کاری را انجام ندهند

به دختر خود بیاموزید خودش باشد برای خودش و کارها را به خاطر خودش انجام دهد.
مثلا اگر به مهمانی دعوت می شود اما بیمار است و به سختی می تواند سر حال باشد، اما بخاطر خوشحال کردن صاحبخانه به آن مهمانی برود نه خود لذتی از آن محفل خواهد برد نه اطرافیانش.

یا مثلا اگر می خواهد با دوست خود به سینما برود، اما فیلم را دوست ندارد و به خاطر دوستش می خواهد به سینما برود، با این کار نه خودش خوشحال می شود و نه می تواند انرژی مثبتی به دوست خود منتقل کند که شاد باشد.
سعی کنید همیشه نفر اول برای در کنار دختر خود بودن و وقت گذرانی هایش باشید و در دسترس او باشید. اگر او را باور کنید او نیز شما را باور خواهد کرد.

برای دیدن مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مقالات مشابه

, , , ,
نوشتهٔ پیشین
نحوه درست کردن “برگر مرغ رژیمی” خوشمزه
نوشتهٔ بعدی
طرز تهیه حلوای سیاه اردبیل

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست