روش ضدعفونی کردن اسکاچ ظرفشویی

سبک زندگی

روش ضدعفونی کردن اسکاچ ظرفشویی

اسفنج و اسکاچ ظرفشویی به دلیل شستن ظرف ها بسیار آلوده هستند و حتما باید ضد عفونی شود، البته برای شستشوی اسکاچ و اسفنج ظرفشویی باید از روش های مناسب استفاده کرد.

رطوبت و باقیمانده موادغذایی محیطی مطلوب برای رشد میکروب ها در اسفنج به وجود می آورد و باکتری های موثر در ابتلا به مسمومیت غذایی مانند ای کولی، سالمونلا، کمپیلوباکتر و پاتوژن های در حفره های ریز اسفنج ظرف شویی زندگی و رشد می کند و سبب انتشار و انتقال آلودگی به ظروف و مواد غذایی می شوند.

پس بهتر است همیشه اسکاچ و اسفنج های ظرفشویی را به طریقه ای که در این مقاله از برکه فود آورده ایم، تمیز و ضد عفونی کنید.

راهنمای شست و شوی اسکاچ و اسفنج ظرف شویی

شست و شوی اسفنج با ضدعفونی کننده :

برای اینکه بتوانید میکروب های موجود در اسفنج را از بین ببرید لازم است 10 درصد سفید کننده را با 90 درصد آب مخلوط کنید و اسفنج را چند ساعت و یا یک شب در این محلول قرار داده و سپس خارج نموده و آبکشی کنید. بهتر است اسفنجی را که با این روش شسته اید را در مقابل نور آفتاب قرار دهید تا خشک شود و میکروب های آن از بین برود. استفاده از این روش بین 37 تا 87 درصد از باکتری ها را از بین می برد.

شست و شوی اسفنج با آب جوش :

برای از بین بردن میکروب های اسفنج ابتدا ظرفی را از آب پر کنید و روی حرارت بگذارید تا آب جوش آید سپس اسفنج را 10 دقیقه درون آب در حال جوش بگذارید تا میکروب های آن از بین برود. برای اسفنج هایی که در تهیه آنها ذرات فلزی به کار رفته است از این روش استفاده نکنید.

تمیز کردن اسفنج با مایکروویو :

پس از شستشو اسفنج با آب داغ آن را درون یک کاسه پر از آب قرار دهید و به مدت دو سه دقیقه درون مایکروویو بگذارید. در این مدت مواظب باشید آب کاسه تبخیر نشود و اسفنج آتش نگیرد. پس از اتمام زمان یاد شده، ابتدا بگذارید اسفنج خنک شود و سپس آن را از کاسه بیرون آورید. 98 درصد از باکتری ها و میکروب های درون اسفنج با این روش از بین می روند.

دقت کنید این روش برای اسفنج ها و یا اسکاچ هایی که در تهیه آنها از ذرات فلز استفاده شده مناسب نمی باشد.

تمیز کردن اسفنج با ماشین ظرفشویی :

برای از بین رفتن میکروب ها و باکتری های اسفنج یا اسکاچ، آنها را همراه با ظروف، درون ماشین ظرفشویی قرار دهید تا آب جوش درون ماشین ظرفشویی همراه با پودر شوینده آن، اسفنج ها را ضد عفونی نماید.

ضد عفونی کردن اسفنج با سرکه :

برای اینکه آلودگی های داخل اسفنج از بین برود، یک شب اسفنج یا اسکاچ را در سرکه قرار دهید.

شستن اسفنج با مایع ظرفشویی :

یکی دیگر از روش هایی که تا حدودی میکروب های درون اسفنج را می زداید این است که بعد از اتمام شست و شوی ظروف، اسفنج یا اسکاچتان را با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید و سپس آن را با فشار زیاد آب، آبکشی کنید طوری که آب از بافت آن خارج شود و سپس آن را در جریان هوا قرار داده تا خشک شود.

آبلیمو برای ضد عفونی کردن اسفنج آشپزخانه :

آبلیمو روش خوبی برای پاکسازی اسفنج های آشپزخانه است و یک عامل ضد باکتری طبیعی به شمار می رود که به ضدعفونی کردن سطوح و اجسام کمک می کند. برای ضد عفونی کردن اسفنج آشپزخانه با آبلیمو آب داغ را در ظرفی بریزید و سپس آب چند لیمو را به آن اضافه کنید و سپس، اسفنج را برای 20 دقیقه در این ترکیب قرار دهید و در آخر، اسفنج را با آب سرد و صابون مایع بشویید.

نکات مهم در مورد اسکاچ :

اسکاچ کهنه را دور بیاندازید.
هر چند وقت یک بار( دو هفته یکبار )، در صورت کهنه شدن و یا فرسوده شدن اسفنج و اسکاچ ، آنها را دور بیاندازید و اسفنج نو جایگزین آن کنید.

اسکاچ جداگانه تهیه کنید
بهتر است اسفنج و اسکاچ که با آن ظروف را می شویید از دیگر اسفنج هایی که سطوح آشپزخانه، سینک یا تخته مرغ و ماهی با آن تمیز می شود، تفکیک شود. اما اگر اسفنج با خون و زواید گوشت و مرغ و ماهی تماس پیدا کرد، باید با دقت بیشتری شسته و ضد عفونی گردد.

سیم و اسفنج را در سینک رها نکنید
پس از استفاده از اسفنج و اسکاچ و ابر، آن را درون سینک ظرفشویی رها نکنید زیرا با هر بار باز کردن شیر آب و خیس شدن اسفنج رشد میکروب ها در بافت اسفنج بیشتر می شود زیرا برای تکثیر میکروب ها، رطوبت بهترین شرایط را فراهم می آورد.

مقالات مشابه

, ,
نوشتهٔ پیشین
سبزهای مفید و پر خاصیت برای بدن !
نوشتهٔ بعدی
اصول تغذیه ای در گرم ترین روزهای سال

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست