پاک کردن لکه انار

سبک زندگی

پاک کردن لکه انار

انار میوه محبوب ایرانی‌ها در فصل سرما است. میوه انار معمولاً از ابتدای پاییز تا اواسط زمستان در بازار یافت می‌شود. یکی از جذابیت‌های میوه انار طعم بسیار دلچسب آن است، به طوری که آب انار جزء پر طرفدارترین آبمیوه‌ها قرار دارد. علاوه بر طعم دلچسب انار و آب انار، این میوه خواص بسیاری برای سلامتی بدن نیز دارد. که باعث می‌شود میزان محبوبیت انار افزایش یابد. یکی از مشکلاتی که خوردن انار و آب انار دارد لک شدن لباس‌ها است. تا انتهای این مقاله از وب‌سایت برکه‌فود با ما همراه باشید تا چند راه برای پاک کردن لکه انار به شما معرفی کنیم.

پاک کردن لکه انار از لباس

روش اول:

مواد مورد نیاز

 • آب سرد
 • شوینده‌های دارای آنزیم
 • مایع ظرفشویی
 • ظرفی کاسه ای شکل (اندازه آن بستگی به اندازه لکه دارد)
 • هیدروژن پرواکسید یا آب اکسیژنه (ممکن است مورد استفاده قرار گیرد)

مرحله اول: ابتدا محل لکه شده را در ظرف آب سرد قرار دهید (بهتر است که از آب جوشیده شده سرد استفاده کنید). سپس با استفاده از یک فرچه کوچک مانند مسواک، تا جایی که امکان دارد سعی کنید لکه انار را پاک کنید.

مرحله دوم: با استفاده از مواد شوینده آنزیم‌دار، محله لک شده را بشویید. اگر لکه از بین رفت که لباس را با روش معمول شستشو دهید. اگر اثری از لکه باقی ماند می‌توانید این مرحله را دوباره تکرار کنید و یا به مرحله سوم بروید.

مرحله سوم: اگر شوینده آنزیم‌دار در دسترس‌تان نیست، با استفاده از مایع ظرفشویی محل لکه را بشویید. برای این کار ابتدا مایع ظرفشویی را درون آب سرد ریخته و محل لکه شده را در آن قرار دهید. سپس شروع به شستشو کنید، می‌توانید از مسواک استفاده کنید و یا توسط انگشتان دست، این کار را انجام دهید. تا زمانی که اثر لکه کم شود این کار را ادامه دهید.

بیشتر بخوانید:  علائم کمبود ویتامین در بدن

مرحله چهارم: استفاده از آب اکسیژنه است. قبل از اینکار دقت کنید که جنس لباستان مناسب باشد و بعد از استفاده آب اکسیژنه، ممکن است پارچه آسیب ببیند. بعد از اطمینان خاطر، آب اکسیژنه را بر روی محل لکه شده بریزید و اجازه دهید برای حداقل 3 دقیقه باقی بماند. سپس لباس را با روش معمول شستشو دهید.

روش دوم:

روش دیگری برای پاک کردن لکه انار از لباس رنگی وجود دارد که می‌توانید آب را بجوشانید و کمی جوش شیرین را به آن اضافه کنید. سپس باید این محلول را بر روی لکه‌های آب انار اسپری کنید. ( بهترین کار این است که لباس، آب جوش و جوش شیرین را در یک ظرف شیشه‌ای نسبتا بزرگ قرار دهید تا لکه خوب پاک شود.

پس از گذشت 15 دقیقه، لباس را بشویید. البته نکته ای که باید یادآور شویم این است که برخی از پارچه ها به جوش شیرین واکنش نشان میدهند و به همین دلیل قبل این کار، کمی جوش شیرین را روی لباس امتحان کنید.

روش سوم:

روش دیگری برای از بین بردن لکه‌های انار از روی لباس رنگی وجود دارد و آن استفاده از نمک است. تنها کافی است که نمک را بر روی لکه آب انار بریزید و پنبه مالش دهید و سپس با آب ولرم بشورید. اما برای این که نتیجه بهتری بگیرید از آب گرم و آب ژاول استفاده کنید. (یک قاشق چای خوری آب ژاول را در یک لیتر آب مخلوط کنید). برای پارچه‌های رنگی آب ژاول را در آب سرد مخلوط کنید.

پاک کردن لکه انارپاک کردن لکه انار از روی فرش یا مبل

مواردی که برای پاک کردن لکه انار از روی فرش یا مبل نیاز دارید:

 • آب سرد
 • شوینده آنزیم‌دار
 • مایع ظرفشویی
 • خمیر دندان
 • کاسه
 • سرکه سفید
 • پارچه سفید
بیشتر بخوانید:  دلیل احساس لرز بعد از خوردن غذا

مرحله اول: ابتدا با یک پارچه خشک سعی کنید ناحیه لک شده را تا جایی که امکان دارد پاک کنید. سپس با یک پارچه خیس سعی کنید محل لک شده را پاک کنید.

مرحله دوم: در این مرحله ابتدا با استفاده از مواد شوینده آنزیم‌دار، محله لک شده را بشویید. اگر اثری از لکه باقی ماند می‌توانید این مرحله را دوباره تکرار کنید و یا به مرحله بعد بروید

مرحله سوم: در یک کاسه یک فنجان آب را با مایع ظرفشویی و مقداری خمیر دندان مخلوط کنید.

مرحله چهارم: یک اسفنج و یا پارچه نرم را به محلولی که درست کردید آغشته کنید. سپس با آن پارچه محل لک شده را حسابی بشویید. این کار را تا از بین رفتن کامل لکه‌ها ادامه دهید.

مرحله پنجم: پارچه سفید تمیز را با سرکه سفید مرطوب کنید و محلی که با محلول شستشو داد‌ید را شروع به پاک کردن کنید. این کار را ادامه دهید تا لکه انار کاملا از روی مبل یا فرش پاک شود.

مقالات مشابه

, , , , ,
نوشتهٔ پیشین
اهمیت مصرف صبحانه
نوشتهٔ بعدی
طرز تهیه نودل با سوسیس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست