چند نکته تغذیه‌ای سالم برای کودکان

تغذیه سالم

ده نکته تغذیه‌ای سالم برای کودکان

چند نکته تغذیه‌ای سالم برای کودکان

خوردن صبحانه

خوردن صبحانه حتی به اندازه یک موز و یک لیوان شیر، به آغاز فعالیت بدن کمک می‌کند و حفظ انرژی مداوم را در کل روز آسان می‌سازد. اگر کودکتان عادت خوردن صبحانه را از همان سنین کم‌ ،تجربه کند، این عادت‌ها در دوران بزرگسالی با آنها خواهد ماند.

انتخاب میان وعده‌های سالم‌تر

استفاده از چیپس و بیسکویت برای شما و فرزندانتان در زمانی که احساس گرسنگی می‌کنید کار آسانی است، اما این خوراکی‌ها دارای مواد مغذی کم و پرکالری هستند. در عوض، سعی کنید در کمدهای خود خوراکی‌های سالم‌تر، مانند میوه، ذرت بوداده، آجیل‌های بدون نمک و ماست شیرین‎نشده نگه دارید.

آب بنوشید.

در وعده‌های غذایی خود، آب را به‌ عنوان نوشیدنی انتخاب کنید. از آبمیوه و نوشیدنی‌های شیرین گهگاه استفاده کنید. درحالی‌که آبمیوه دارای مواد مغذی ارزشمند بوده و به شما انرژی متمرکز برای افزایش فعالیت‌ها و رشد را فراهم می‌آورد، کودکان در زمان تشنگی به جای نوشیدنی‎های شیرین‎شده با شکر، باید آب بنوشند.

خودتان پرورش دهید.

پرورش سبزی‌ها و گیاهان در خانه می‌تواند راهی مفرح برای آموزش به کودکان باشد تا بدانند غذاها از کجا آمده‌اند. آنها را تشویق کنید تا رژیم غذایی متنوعی داشته باشند. اگر کودکان، خود هویج و بروکلی را بکارند و بچینند، تمایل بیشتری به خوردن آنها خواهند داشت. اگر باغچه‌ای ندارید، گلدان‌های لب پنجره نیز کفایت می‌کنند.

باهم غذا بخورید.

خوردن شام جلوی تلویزیون، خوردن عجولانه ناهار، و خوردن تنقلات، کاری وسوسه‌انگیز است. اگر کودکان خود را تشویق کنید تا وعده‌های غذایی منظم را با شما دور میز بخورند، نه‌تنها منجر به کاهش خوردن تنقلات شده، بلکه مهارت‌های اجتماعی ارزشمندی را به آنها آموزش می‌دهید.

در آشپزخانه خوش بگذرانید.

اگر کودکان بدانند که چگونه آشپزی کنند، با اشتیاق بیشتری غذا می‌خورند. این کار را با دادن پیشبند و انجام وظایف کوچک در آشپزخانه به کاری جذاب و جالب تبدیل کنید. با بزرگ‌تر شدن فرزندتان و کسب آمادگی بیشتر، به آنها اجازه دهید یکبار در هفته شام تهیه کنند. اگر فکر می‌کنید تصور حضور کودکان در آشپزخانه مساوی یک فاجعه است، چرا در تابستان آنها را در کلاس‌های آشپزی نمی‌فرستید؟

به‌آرامی غذا بخورید.

آرام خوردن غذا، روشی عالی برای کنترل وزن در هر سنی است. به کودکان نشان دهید که حدود 20 دقیقه وقت می‌برد تا پیام، از شکم به مغز برسد. به همان اندازه که دوست داریم فرزندانمان به‎جای ساعت‌ها، در چند دقیقه غذایشان را تمام کنند، مهم است که به آن‌ها بیاموزیم که غذا را به‌ آرامی و به‌ درستی بجوند.

 

 

مقالات مشابه

نوشتهٔ پیشین
طرز تهیه نان گولاچ خوشمزه و خانگی به روش سنتی سمنانی
نوشتهٔ بعدی
غذاهای مفید و مضر برای تنبلی تخمدان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست