چگونه لکه لاک را از روی فرش پاک کنیم؟

سبک زندگی

چگونه لکه لاک را از روی فرش پاک کنیم؟

چگونه لکه لاک را از روی فرش پاک کنیم؟

لاک‌زدن به انگشتان دست خودتان همیشه کار سختی است. شاید هنگام لاک‌زدن، لاک روی سطوح مختلفی مانند فرش بریزد در این صورت، پاک کردن لکه لاک از روی فرش راحت نیست. اگر لاک روی فرش خشک شود، پاک کردن آن سخت‌تر هم خواهد شد. شاید به این فکر بیفتید که فرش را به یک قالیشویی خوب بسپارید. اما ممکن است بخواهید خودتان آن را در خانه تمیز کنید که حتی در این حالت هم راه‌هایی برای خلاص‌شدن از لکه وجود دارد. در این مقاله از وب‌سایت برکه فود می‌خواهیم ببینیم چطور لکه لاک خیس و خشک‌شده را از روی فرش پاک کنیم. با ما همراه باشید.

پاک کردن لکه لاک

پاک کردن لکه لاک خیس خیلی آسان‌‌تر از لکه لاک خشک‌شده است و باید قبل از اینکه لاک روی فرش خشک شود، آن را به‌خوبی پاک کنید. در ادامه، مراحل پاک کردن لکه لاک از روی فرش را بررسی می‌کنیم.

۱. ابتدا لاک را با قاشق از روی فرش بردارید

اندازه قاشق را متناسب با اندازه لکه انتخاب کنید و تا آنجا که می‌توانید لاک را با قاشق از فرش بردارید.

هر بار که لاک را با قاشق برداشتید، ابتدا قاشق را خوب تمیز کنید و بعد دوباره باقی‌مانده لاک را از روی فرش بردارید.

۲. باقی‌مانده لاک را با پارچه جذب کنید

بعد از اینکه لاک را با قاشق از روی فرش برداشتید، با استفاده از پارچه، دستمال یا حوله بقیه آن را جذب کنید. پارچه را به‌صورت ضربه‌ای روی لکه بزنید و آن را روی فرش نمالید. زیرا در این صورت، لاک در قسمت‌های بیشتری پخش می‌شود و عمیق‌تر در لایه‌های فرش فرو می‌رود.

بیشتر بخوانید:  پاک کردن لکه روغن از لباس با ۴ روش خانگی و ساده

بعد از هر ضربه، از قسمت تمیز پارچه استفاده کنید تا لکه پخش نشود.

به همین شکل، به ضربه‌زدن ادامه دهید تا دیگر هیچ رنگی جذب پارچه نشود.

۳. تمیز‌کننده مناسب انتخاب کنید

برای پاک کردن لکه لاک از روی فرش تمیزکننده‌های متفاوتی وجود دارند. فقط از استون یا وایتکس استفاده نکنید؛ زیرا هر‌دوی آنها به فرش آسیب می‌رسانند. بهترین گزینه لاک‌پاک‌کن‌‌های بدون استون هستند. اما موارد زیر را نیز می‌توانید امتحان کنید:

  • الکل مالشی
  • اسپری مو
  • آب‌اکسیژنه (فقط برای فرش‌هایی که رنگ روشن دارند)
  • شیشه پاک‌کن

چگونه لکه لاک را از روی فرش پاک کنیم؟۴. تمیزکننده را به‌شکل موضعی روی فرش آزمایش کنید

 

حتما قبل از اینکه محصولات تمیزکننده را روی فرش به کار ببرید، آنها را روی قسمت کوچکی از فرش آزمایش کنید. پنبه‌ای را به ماده‌‌ تمیز‌کننده آغشته کنید و آن را روی قسمتی از فرش که خیلی در معرض دید نیست امتحان کنید.

قسمت‌هایی که زیر مبلمان قرار دارند، معمولا در معرض دید نیستند؛ پس برای امتحان‌کردن تمیزکننده مناسب هستند.

بعد از چند دقیقه ببینید آیا رنگ آن قسمت از فرش رفته یا تمیز‌کننده اثر دیگری روی آن گذاشته است یا خیر. اگر تمیزکننده رنگ فرش را برده باشد باید تمیزکننده دیگری را امتحان کنید.

اگر رنگ فرش نرفته باشد یا آسیبی به آن نرسیده باشد، می‌توانید از آن تمیزکننده برای پاک کردن لکه لاک استفاده کنید.

۵. ناحیه آغشته به لاک را با تمیزکننده پاک کنید

پارچه تمیزی را به لاک‌پاک‌کن یا تمیزکننده دیگری آغشته کنید و مانند روش قبل، بدون اینکه پارچه را روی فرش بمالید، به لکه ضربه بزنید. پس از هر بار ضربه‌زدن، از قسمت تمیز پارچه استفاده کنید که هنوز به لاک آغشته نشده است. اگر لازم شد، باز هم پارچه را به لاک‌پاک‌کن آغشته کنید. این کار را آن‌قدر ادامه دهید تا لکه کاملا پاک شود.

بیشتر بخوانید:  روش شستن خاکشیر

لاک‌پاک‌کن یا تمیز‌کننده را به‌شکل مستقیم روی فرش نریزید، زیرا این مواد وارد بافت فرش می‌شوند و به آن آسیب می‌رسانند.

اکنون به چگونه لکه لاک را از روی فرش پاک کنیم؟ میپردازیم:

 

۱. لاک خشک را از روی فرش جدا کنید

با قاشق، چاقو یا ناخن، تا آنجا که می‌توانید، لاک خشک‌شده را از روی فرش بردارید.

 

همچنین می‌توانید سطح نازکی از فرش را که به لکه آغشته شده است با قیچی ببرید، به‌شرطی‌که مراقب باشید به فرش آسیب نرسد. برش عمیق سبب ایجاد علامت مشخصی روی فرش می‌شود.

۲.  ناحیه مورد‌نظر را جاروبرقی بکشید

با استفاده از جاروبرقی، همه تکه‌های لاک خشک‌شده (که بعد از برداشتن لاک، در عمق بافت فرش فرو رفته‌اند) را بردارید. این باعث می‌شود سطح تمیزتری برای ادامه کار داشته باشید و بتوانید راحت‌تر لکه را پاک کنید.

اگر سطح فرش را با قیچی بریده باشید، حتما باید بعد از آن جاروبرقی بکشید. زیرا تکه‌های بریده‌شده فرش و باقی‌مانده لاک در بین بافت فرش گیر می‌کنند.

۳. یک نوع تمیزکننده را روی فرش امتحان کنید

لاک‌پاک‌کن بدون استون بهترین گزینه است، زیرا برای حل‌کردن لاک طراحی شده است. تکه‌ای پنبه را به لاک‌پاک‌کن آغشته کنید و ابتدا آن را روی قسمتی از فرش امتحان کنید که در معرض دید نیست. اگر بعد از ۱ تا ۲ دقیقه رنگ‌رفتگی یا آسیب دیگری به‌ وجود نیامد می‌توانید ادامه دهید. پس با خیال راحت از آن برای پاک کردن لکه لاک از روی فرش استفاده کنید.

تمیزکننده‌های دیگر را نیز می‌توانید امتحان کنید. تمیزکننده‌هایی مانند الکل مالشی، اسپری مو، شیشه‌پاک‌کن، شوینده فرش و آب‌اکسیژنه. از آب‌اکسیژنه برای فرش‌های تیره‌رنگ استفاده نکنید، زیرا رنگ‌ها را سفید می‌کند.

بیشتر بخوانید:  بوی نم خانه رابا این 5راهکار ازبین ببریم

از استون یا وایتکس استفاده نکنید، زیرا رنگ‌ فرش را می‌برند.

۴. ناحیه موردنظر را با تمیزکننده پاک کنید

یک تکه پارچه را به لاک‌پاک‌کن یا تمیزکننده دیگری آغشته کنید. پارچه را به‌آرامی روی لاک خشک‌شده فشار دهید و به آن ضربه بزنید تا در تمیز‌کننده حل شده و پاک شود. هر بار، از قسمت تمیز پارچه استفاده کنید تا لکه پخش نشود. در صورت نیاز باز هم پارچه را به تمیزکننده یا لاک‌پاک‌کن آغشته کنید تا همیشه مرطوب بماند. آن‌قدر به این کار ادامه دهید تا لکه کاملا پاک شود.

نکات مهم

  • تمیزکننده را به‌شکل مستقیم روی فرش نریزید، زیرا به بافت فرش آسیب می‌رساند.
  • پارچه را خیلی محکم روی فرش فشار ندهید، زیرا این کار باعث می‌شود لاک بیشتر در عمق فرش فرو برود.
  • همچنین می‌توانید از یک برس کوچک مانند مسواک استفاده کنید. برس را خیلی محکم و خیلی عمیق روی فرش فشار ندهید، زیرا باعث پخش‌شدن لکه می‌شود.

 

مقالات مشابه

, , , ,
نوشتهٔ پیشین
۱۲ تغییر کوچک برای سبک‌ زندگی سالم ‌تر
نوشتهٔ بعدی
محافظت پوست در برابر نور

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست