چگونه پنیر را نگه داریم که سالم بماند

سبک زندگی

پنیر یکی از لبنیات بسیار پر طرفدار برای مردم جهان است و انواع واقسام پنیر در دنیا وجود دارد ما در این مطلب از برکه فود قصد داریم روش های نگهداری پنیر به صورت نرم و سفترا برایتان به اشتراک بگذاریم تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا به راحتی در منزل انواع پنیر را نگهداری کنید

نگهداری پنیر

برای‌ جلوگیری‌ از خشک‌ شدن‌ پنیر ، روی‌ طرف‌ بریده‌ شده‌ آن‌، کمی‌ کره‌ یا روغن‌ بمالید.برای‌ این‌ منظور همچنین‌می‌توانید دستمال‌تمیزی‌ را که‌ پرز پس‌ ندهد به‌ وسیله‌ سرکه‌ خیس‌کرده‌ و به‌ دور قالب‌ پنیر بپیچید.

▪ اگر پنیر را درون‌ ماست‌ بیندازید بسیار لذیذ می‌شود.

چنانچه‌ پنیر را درون‌ فویل‌ آلومینیومی‌بپیچید، برای‌ جلوگیری‌ از خشک‌ شدن‌ آن‌ موثراست‌.

▪ اگر پنیر را میان‌ پارچه‌ای‌ که‌ در سرکه‌ انگورخیسانده‌اید قرار دهید، طعم‌ و مزه‌ خوبی‌ خواهدیافت‌ و ضمنا مدت‌زیادتری‌ تازه‌ خواهد ماند.

▪ اگر پنیر شما نرم‌ است‌ و می‌خواهید سفت‌شود، آن‌ را درون‌ آب‌ نمک‌ جوشیده‌ ولی‌ سردشده‌ بیندازید.هر چقدر مقدار نمک‌ بیشتر باشدپنیر سفت‌تر می‌شود.

▪ برعکس‌ اگر پنیر سفت‌ است‌ و می‌خواهیدنرم‌ شود آن‌ را درون‌ آب‌ جوشیده‌ بدون‌ نمک‌بیندازید.

▪ همچنین‌ می‌توانید پنیر سفت‌ را درون‌دوغ‌، خیس‌ کنید.

▪ پنیری‌ را که‌ کپک‌ زده‌ است‌ دور نریزید بلکه‌آن‌ را درون‌ ظرف‌ در داری‌ قرار دهید، چند حبه‌قند درآن‌ بیندازید و سپس‌ در ظرف‌ را بگذارید بااین‌ کار کپکها از پنیر جدا شده‌ و سراغ‌ قندمی‌روند.سپس‌ در ظرف‌ را برداشته‌، پنیر را میل‌کنید و حبه‌ قندها را بیرون‌ بیندازید.

▪ چنانچه‌ برای‌ تهیه‌ بعضی‌ از غذاها مانند پیتزابه‌ پنیر رنده‌ شده‌ نیاز دارید قبل‌ از رنده‌ کردن‌پنیر، اندکی‌ روغن‌روی‌ رنده‌ بمالید، به‌ این‌ ترتیب‌پنیر به‌ رنده‌ نخواهد چسبید و به‌ آسانی‌ شسته‌خواهد شد.

بیشتر بخوانید:  راهکاری جدید برای اشک نریختن موقع خرد کردن پیاز

▪ اگر می‌خواهید پنیر دیر فاسد شود همیشه‌آن‌ را در ماست‌ یا آب‌ ماست‌ بیندازید

بیشتر بدانید از روش صحیح نگهداری از پنیر

برای جلوگیری از بدشکل شدن و نرم شدن پنیر کافی است از محلیکه پنیر را با کارد برش زده اید یک لایه خیلی نازک کره بمالید. دقت کنید که کره همه سطح را بپوشاند.

اگر از مزه کره خوشتان نمی آید، یک راه حل ساده دیگر هم وجود دارد؛کاغذ روغنی را به طور کامل به دور پنیر بپیچید و در یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی قرار دهید و در یخچال نگهداری کنید.

شما می‌توانید دوام و ماندگاری پنیر را قبل از اینکه آن را در یخچال نگهداری کنید،افزایش دهید، یعنی حفاظ پلاستیکی روی پنیر را که محکم بر روی آن کشیدهشده است بردارید و پنیر را در کاغذهای موم دار قرار دهید و آن را کاملاً‌ با کاغذ بپوشانید.

پنیرها براساس بافت و در نتیجه شیوه نگهداری دو نوع متفاوت هستند: سفتو نرم. پنیرهای سفت مثل گودا یا پنیرهای معروف به هلندی شرایط نگهداریدشواری دارند. بنابراین بهتر است آنها را به اندازه مصرف بخرید. به طوری که زمان نگهداری از آنها کمتر از یک ماه باشد.

روش صحیح نگهداری از پنیر سفت

پنیرهای سفت را در پلاستیک یا فویل نگهداری نکنید. چون هم طعم آن از بین می‌رود و هم به سرعت در فقدان هوا، فاسد می‌شوند. پنیرها یک روکش مخصوص دارند که به آن کاغذ یا کیسه پنیر گفته می‌شود. این روکش بهترین فضای نگهداری پنیر هستند.

اگر پنیری که خریداری کرده‌اید چنین روکشی ندارد، از کاغذ روغنی شیرینی‌پزی استفاده کنید و پنیر را در آن بپیچید. به صورتی که کاغذ نه چندان محکم و نه چندان آزاد دور پنیر پیچیده شده باشد. چون پنیر تنفس می‌کند ولی به هوای زیادی هم احتیاج ندارد.پنیر بسته شده در این کاغذ را در داخل دو کیسه یا یک سلفون پلاستیکی بپیچید.

بیشتر بخوانید:  در موقع خريد به چه نكاتی توجه كنيم؟

در یخچال، پنیرهای سفت را در پایین‌ترین قسمت، یعنی فضای سبزی و میوه‌ها نگه دارید. فضای نگهداری از پنیر باید خشک باشد.

هر بار که بسته‌بندی پنیر را باز می‌کنید، کاغذ دور آن را عوض کنید. چراکه پنیرهای سفت روغنی هستند و روغن آنها جذب کاغذ شده و مانع تنفس پنیر می‌شود. در نتیجه پنیر کپک می‌زند.

پنیرها را برای نگهداری بهتر می‌توانید در شیشه‌ای از روغن زیتون شناور کنیدو انواع طعم‌دهنده‌ها مثل سبزیجات معطر یا حبه‌های سیر و فلفل را در روغن آنها بریزید.

برای‌ جلوگیری‌ از خشک‌ شدن‌ پنیر، روی‌ طرف‌ بریده‌ شده‌ آن‌، کمی‌ کره‌ یا روغن‌ بمالید.همچنین‌ می‌توانید دستمال ‌تمیزی‌ را که‌ پُرز پس‌ ندهدبه‌ وسیله‌ سرکه‌ خیس‌کرده‌ و دور قالب‌ پنیر بپیچید.

مقالات مشابه

, , ,
نوشتهٔ پیشین
رفع بوی بد غذای سوخته
نوشتهٔ بعدی
طرز تهیه شیرینی رویال شکلاتی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست